„Балада за пойни птици и змии“ – историята на един подлец на име Сноу

Започнах да слушам аудио варианта на „Балада за пойни птици и змии“, когато разбрах, че филмът тръгва по кината скоро. Преди това, изобщо нямах желание да се връщам в болната антиутопия на Панем, около 60 години преди действията в трилогията „Игрите на глада“. Виж още: 5 книги за антиутопия С „Балада за пойни птици и…

Илън Мъск – нарцисист, аутист или чист гений?

Никога не съм се интересувала от Илън Мъск. Да не кажа, че много от проявите му са ми се стрували крайно ексцентрични и безпардонни. Също така, рядко се интересувам от биографии в книжен вариант, единствено на екран ме грабват – заради ефектите и музиката предимно. Но когато видях, че единствената до момента биография на Илън…

„Гениалната приятелка“ 3 изкарва нова отрова от познатите герои

Когато разбрах, че вече има и аудио вариант на третата част от Неаполитанската тетралогия на Елена Феранте на български, много се зарадвах. Вероятно съм била една от първите, които са я изслушали, с гласа на Петя Абаджиева, която влиза във всяка роля перфектно. Виж още: „Гениалната приятелка“, която всеки иска да има Зарадвах се по…

Да прочетеш ли „Войната на буквите“?

Моят първи „сблъсък“ с творчеството на Людмила Филипова беше с нейната книга „Аномалия“. Купих си я с голям ентусиазъм, защото тогава Филипова беше много нашумяла покрай книгите си „Стъклени съдби“ и „Червено злато“. Но от целия хаос на различните идеи в „Аномалия“, така и не я дочетох. Сега обаче, ми се удаде нов шанс да…

Не, мерси! Не и този „Икигай“!

Винаги съм се възхищавала на хората, които умеят да правят от нищо-нещо. И не само – от това нещо да направят бестселър и да печелят от него. В случая, двама автори са се „напънали“ (явно само единият от тях не е бил достатъчен) да създадат едно абсолютно излишно книжле без особена стойност. Мисля, че ако…

3 коледни книги за 2022: коя е мой фаворит и коя – разочарование?

2022 година не беше от силните ми години по отношение на четене. Цяла година бях в читателски „блокаж“ и макар да започвах няколко хартиени книги, така и не успях да ги довърша. За сметка на това обаче, открих чара на аудио книгите. Върнаха ме в детството, когато слушах приказки на плоча или на касетка. Виж…

Нека бъде мир! 7 литературни цитата за мира

Сред тъмнината на войната винаги има искрица надежда – за мир, за спокоен живот, разбирателство, хармония. Защото нищо не може да ни накара да оценим спокойния си, цивилизован живот така, както военните сирени. Докато в сърцето на Европа Украйна и Русия водят своя конфликт и разрухата е в своя апогей, нека отправим поглед към литературата….

Равносметката за 2021: Какво НЕ прочетох, а трябваше…ли?

Незнайно защо, излиза, че обичам да си правя равносметки през около 2 години, съдейки по публикациите ми в блога. Като се започне от края на 2017 година, мина през 2019 и сега, краят на 2021 година. Явно и тук има някаква неписана цикличност, на която ще се отдам с удоволствие. Ако не сте разбрали досега,…

7 цитата за щедростта, която ни радва не само по празниците

Дойде онова вълшебно време от годината, когато празничният дух превзема не само магазините, но и душите. Премисляме същността на даряването и се питаме дали наистина само по Коледа ставаме по-добри, по-благи, по-щедри. Лутаме се из щандовете в опит да намерим онова материално късче, което ще донесе усмивка и радост за любим човек, а дълбоко в…

Защо очаквах повече от „Странноприемница „Ямайка“?

Дафни дю Морие е отдавнашна моя любимка. Нейното майсторство и похвати са се доказали не само в архива на световната класика, но и в личните ми представи за класна литература. Въпреки това обаче, изобщо не планирах да чета „Странноприемница „Ямайка“ това лято. Виж още: Дафни дю Морие остава в историята с култовия роман „Ребека“ Виж…

„Агнес Грей“ – проста история с богата душевност

Романът на Ан Бронте „Агнес Грей“ стои в библиотеката ми от поне 5 години. Нямам никакъв спомен как се е озовал там, кога съм го купувала и защо. Спомням си само, че имах едно истинско любопитство към трите сестри Бронте и понеже Ан е най-малко известна, реших, че сигурно е доста незаслужено подценявана. Донякъде съм…

Модни съвети за пролет/лято 2021 от велики литературни герои

Практично, удобно, минималистично! Това „крещи“ модата още от началото на пандемията през 2020 и този тренд не се е променил особено и през тази година. Причината, разбира се, е силното ограничаване при посещение на местата, за които да се „издокарваш“ и дългото стоене вкъщи. За разлика от есенно-зимния сезон обаче, сега усещаме глътка позитивизъм. Дали…